Tradycje


 

W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie w ten dzień do domowników przychodzi Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką. Jedną z tradycji związanych z nadejściem Nowego Roku jest pieczenie pierożków z niespodzianką. Oprócz zwykłych pierożków są też słodkie, słone i z monetą.

Bliny i pierogi to tradycyjne otrawy, z których nawet się wróży.
Wróżenie z pierogów

W czasie noworocznego posiłku każdy z domowników bierze jeden pieróg. Jeśli wybierze ten, w którym ukryta jest moneta, oznacza to, iż nowy rok będzie niezwykle bogaty. Słodki oznacza dobry i pełen miłości rok, słony – problemy i łzy. Jeśli domownik otrzyma zwykły pierożek, nic nowego go w nadchodzącym roku nie czeka.

Zmarli

W tradycji rosyjskiej nie ma Święta Zmarłych, zgodnie z ich obyczajem zmarłych wspomina się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to całe rodziny gromadzą się przy grobach najbliższych.

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w Rosji, nazywany też dniem wiosny jest także rosyjską tradycją. Obowiązkowym trunkiem w Dniu Kobiet jest półsłodki szampan Sowietskoje Igristoje dla pań, a dla mężczyzn oczywiście tradycyjna wódka. Dzień Kobiet jest takim dniem w Rosji, gdy przedstawicielki płci pięknej mogą się upić bezkarnie, a ich partnerzy mają obowiązek zaopiekować się nimi, choć normalnie jest często

Tradycje Buriatów

Zamieszkujący w okolicach jeziora Bajkał Buriaci także mają swoje tradycje, kultywowane do dnia dzisiejszego. Surcharbaan (tzn. strzelanie do skórzanej tarczy) to ich święto narodowe, ustanowione po rewolucji październikowej jako przeciwwaga urządzanych w tym czasie lamajskich i szamańskich obrzędów. Zgodnie z tradycją odbywa się ono w pierwszą niedzielę czerwca. W ramach obchodów, oprócz łucznictwa - ulubionej dyscypliny sportowej Buriatów - oglądać można także wyścigi konne i zapasy. Towarzyszą im występy zespołów folklorystycznych, które obowiązkowo prezentują narodowy taniec buriacki.

 

 

Położenie